12 qytete dhe ndërtesa të braktisura në mbarë botën që duhet t’i vizitoni

12 qytete dhe ndërtesa të braktisura në mbarë botën që duhet t’i vizitoni
Loading...
777

A keni ndjerë ndonjëherë thirrjen për të hyrë në një ndërtesë të braktisur dhe të mendoni për njerëzit që dikur jetonin apo punonin atje? A keni ndjerë një interes të veçantë sa herë që dëgjoni tregime për një qytet fantazmë apo një vend të përhumbur që zbrazi gjithë qytetin nga populli i saj? A pyesni për kulturat e pasura dhe të lulëzuara të një vendi kur lexoni për historinë e saj?

Nëse përgjigjja juaj për këto pyetje është po, atëherë ne kemi diçka të mrekullueshme  për ju! Ka disa vende në botë, ku të gjithë popullsia u rrënuan për shkak të ndonjë arsyeje dhe ata lanë pas një trashëgimi për ne për të eksploruar. Përzgjidhni rrugët bosh, muret e prishura, shtyllat e shkatërruara dhe jo një njeri në sy.

Për të gjithë udhëtarët e zjarrtë, të cilët duan të shkëputen çdo herë në një kohë dhe të ecin në rrugën më pak të marrë, këtu është një listë e 12 ndërtesave dhe qyteteve të braktisura kaq të bukura, që duhet ta bëjnë atë në listën tuaj të udhëtimit.

12. Parku Amusement Wonderland, Kinë

12
Tani këtu është një vend që nuk do të mund të gjeni edhe në hartat e Google! Ju mund të pyesni veten pse … Kjo sepse nuk u ndërtua plotësisht. WAP ishte planifikuar të ishte parku më i madh dëfrimi në Azi, por ndërtimi u ndal në vitin 1998 për shkak të problemeve financiare, dhe që nga ajo kohë, ‘kështjella’ ka qenë e braktisur pranë Pekinit.

11. Tunele të ujit Kasukabe Storm, Japoni

11
Pothuajse 165 metra nën rrugët e zënë të Kasukabes në Japoni janë një sërë dhomash me shtylla gjigante. Këto janë ndërtuar në vitin 2009 për të parandaluar rrjedhën e ujit të tepërt të akumuluar gjatë tifozëve dhe në vend të kësaj pompën 200 tonë ujë çdo sekondë në dhomat e tjera të lira. Ndërtuar me një kosto prej 2 miliardë dollarësh, dhomat nuk janë përdorur kurrë dhe mund të bëjmë një vizitë në vendin mistik nëntokësor.

10. Qyteti Underwater i Shicheng, Kinë

10
Kjo mund të vijë si një surprizë për shumë njerëz që nuk dinë për këtë qytet, por fati i tij u vulos nga vetë qeveria kineze. Qeveria me qëllim e përmbytën qytetin në vitin 1959, për të bërë hapësirë ​​për një stacion hidrocentralesh. Ajo që është më e habitshme është se ky qytet nënujor është ende aq i bukur sa ishte, me tempuj dhe shtëpi të paprekura, duke treguar zbukurimet e ndërlikuara dhe derat prej druri. Ajo që nuk është e çuditshme është se kjo është tani një parajsë e zhytësit.

9. Buzludzha, Bullgari

9
Në shikim të parë, mund të duket sikur një UFO ka zbritur në planetin tonë dhe nuk ka ikur kurrë. Sidoqoftë, kjo ndërtesë e tipit fluturues ishte në të vërtetë selia e Partisë Komuniste Bullgare nga viti 1981 deri në 1991, kur Bashkimi Sovjetik u rrëzua. Ajo është mjaft e paarritshme për publikun në këtë moment, por qëllimi i qeverisë është ta kthejnë atë në një vend turistik të duhur së shpejti.

8. Burgu Paterei, Estoni

8
Originally used as a prison / spital nga sovjetikët nga viti 1920 deri në rënien e saj në vitin 1991, asgjë nuk ka ndryshuar në këtë vend, pasi sovjetikët ikën – postera, regjistrat, librat telefonikë, mjetet mjekësore, batanije me gjak dhe tabelat mjekësore janë ende të gënjyer. Për fat të keq, vendi i mbyllur për publikun në vitin 2016. Megjithatë, një herë mund të organizojë një turne me policinë lokale.

7. Kolmanskop, Namibia

7
Tani këtu është një qytet i tërë që u braktis nga qytetarët e saj. Kolmanskop në Namibinë e Jugut dikur ishte një qytet i suksesshëm për nxjerrjen e diamanteve. Pas Luftës së Parë Botërore, diamantët u thanë dhe njerëzit u larguan nga qyteti. Qyteti fantazëm tani është i mbushur me dunat e rërës dhe është e hapur për publikun për një turne.

6. Fortesat e Detit të Ushtrisë Maunsell, Angli

6
Për të parandaluar pushtimin nazist, ushtria britanike ndërtoi shtatë fortesa në stilti në breg të detit të Kentit në vitin 1942. Gjigantët e shkatërruar në det u kapën si radio stacione pirate në vitet ’60 dhe ’70. Ju nuk mund t’i shihni ato nga brenda, por ju mund të zhyteni në vështrimin e fortesave masive nga distanca dhe të mendoni për kohën e luftës.

5. Baza e nëndheshme Pavlovsk, Rusi

5
Ajo që filloi si një projekt ambicioz për të ndërtuar një nëndetëse bërthamore nga ana e sovjetikëve në vitet 1960, u mbyll në vitet ’80. I fshehur në një shkëmb bregdetar në qytetin sekret të Pavllovskit është një labirint nënujor me një labirint tunelesh të mjaftueshme për të kaluar nëndetëse. Kjo mund të jetë e vështirë për të arritur atje, për shkak të shkëmbinjve dhe vullkaneve që e rrethojnë vendin, por një turne i fshehur bën një aventurë të mrekullueshme.

4. Laguna Vere Sports Center, Gjeorgji

4
Kjo ishte qendra e parë e madhe ujore e Kaukazisë, që mburret me një palestër, sauna, rrëshqitje të ujit, salla sportive, kafene dhe një stadium noti që mund të vendosi 6,000 vetë. Ajo u hap në vitin 1978, pak tani qëndron i braktisur në Tbilisi. Ju mund të përshëndeteni nga një kyç i madh në hyrjen kryesore, por mund të kaloni nëpër gardh dhe të eksploroni vendin.

3. Parku Amusement i Nara Dreamland, Japoni

3

Parku i zbavitjes ishte një nga atraksionet më të mëdha të Japonisë pas hapjes së saj në vitin 1961. Sidoqoftë, hapat u pakësuan në vitet e ardhshme dhe mbyllnin dyert e saj. Duke qenë të braktisur për më shumë se 15 vjet, parku tani është i mbuluar me farë e keqe dhe një ndjenjë të bezdisshme. Parku nuk ishte i mbyllur kështu që ju mund të ecni drejtë në dhe të shikoni në park, dhe të mendoni se si do të kishte qenë në krye të saj.

2. Burgu Rummu, Estoni

2
Rummu u ndërtua nga Bashkimi Sovjetik si një kamp i punës për minierat dhe burg në vitet 1940. E vendosur në një gur gëlqeror, ajo përfshin tetë kulla vrojtimi, dhe dy burgje më të vogla, njëra prej të cilave është pjesërisht nënujore tani. Ndërkohë që mund të duket të jetë i paarritshëm në fillim, është një vend popullor për zhytjen tani.

1. Çernobil, Ukrainë

1
Ky qytet fantazmë nuk ka nevojë për hyrje dhe një vizitë është vetëm për shpirtrat e guximshëm. Ndërkohë që ky udhëtim mund të jetë gut-wrenching për shumë, ajo gjithashtu është një kujtesë e madhe e tmerreve të katastrofës katastrofike bërthamore e 1986, dhe ajo mbetet ashtu siç është. Ju do të gjeni shkolla dhe shtëpi të braktisura, pishina dhe parqe të zbrazëta, lodra të prishura dhe gota të thyera në apartamente. Është e domosdoshme që të mbroheni me një kostum të dëmtuar, pasi ka ende gjurmë të rrezatimit në zonë. /Lajmi.net/

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | FUN

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar