15 qytetet që duhet ti vizitoni gjatë jetës

15 qytetet që duhet ti vizitoni gjatë jetës
Loading...

Për ta vizituar Londrën nuk keni vërejtje dhe shumë lehtë mund të shkoni në Londër…
Ju sjellim listën prej 15 qyteteve që do të ishte mirë ti vizitoni gjatë jetës tuaj. Filloni me qytetin numër 1 dhe kur të mbërrini në qytetin me numër 15 do të jeni me siguri nja dhjetë apo më shumë vite më të vjetër por më fatlum!

1.Venediku-Itali, Një nga qytetet më romantike në botë, i njohur për nga numri shumë i madh i kanaleve ku edhe është ndërtuar.

2.New York-SHBA;  dëshironi të shetisni rrugëve ku Carrie Bradshaë ka treguar taket e reja “Manolo”…urdhëroni në New York!

  1. 3. Lhasa, Kinë: Ky qytet që është qendër e budizmit tibetian, është vendosur në zemër të Himalajeve, prej nga shihet një panoramë e papërshkruar…
  2. 4. Rio de Janeiro, Brazil: Pavarësisht se a doni të paradoni në karneval, apo vetëm dëshironi ta vizitoni Statujën e Jezus Krishtit, ky qytet nk ju len indiferent Go for it!
  3. Londër-Angli: Për ta vizituar Londrën nuk keni vërejtje dhe shumë lehtë mund të shkoni në Londër.
  4. Marakesh-Markoko: Ndodhet në zemër të vendit, e ky qytet ofron trasigiminë historike, që do tu nevojiten së paku dy javë që të njiheni me te. Rrugicat e ngushta, arkitekturë e mrekullueshme do të ju fascinojë!

7.Petra-Jordani: Edhe pse të gjithë e dinë Petrën dhe mendojnë së ky qytet është vetëm tempulli në shkëmb, por Petra është pal më shumë se kjo. Petra shtrihet në disa kilometra katror dh epos këtij tempulli ka edhe shumë lokalitete arkeologjike dhe ia vlen të vizitohet.

  1. Roma-Itali: Roma me Vatikanin është qendër e katolicizmit dhe kishës katolike dhe me vetë këtë fakt është një nga qytetet më të pasura në botë. Roma është e njohur që nga antika dhe kjo metropolë fascinon tashmë 8 mijë vjet me bukuritë e veta.9.Varanasi-Indi: Varanasi është një nga qytetet më të shenjta në botë. Qytet në të cilin filozofia e jetës është në një nivel tjetër dhe në të cilin lumi Ganges është qendër e jetës dhe vdekjes.

10.Firenca-Itali: Firenca është qytet i artit dhe arkitekturës dhe shpeshherë është themel dhe shembull shkollor për shumë libra që flasin për historinë e artit. Tri fjalë: Don’t miss it!

  1. Havana-Kubë: Nëse doni cigare, muzikë dhe jetë të lumtur, Havana do të ju kënaqë. Automobilat e vjetër dhe ushqimi janë disa nga gjërat që me siguri në Havanë do të ju pëlqejnë.
  2. Kyoto, Japoni: Kyoto dikur ka qënë qendër imperial e Japonisë, që edhe sot mund të shihet në bazë të traditave të shumta, dhe arkitekturës që mund të gjendet në qytet.
  3. Jeruzalemi-Izrael: Zakonisht qyteti ndahet në pjesën perëndimore që kryesisht është banuar me hebrej dhe ai lindor që kryesisht banohet nga arabët. Në kuadër të Jeruzalemit lindor është edhe qyteti i vjetër që është i ndarë në katër lagje: muslimane, hebreje, krishtere dhe armene.
  4. Parisi-Francë: Parisi është qytet i kroasanave, portretit të njohur të Mona Lises, KUllës së mrekullueshme të Eiffelit një nga muzetë më të mëdhnje në botë – Louvrea,por kjo është vetëm një pjesë e Parisit…15. Pekini, Kinë: Pekini ka shumë monumente tradicionale kulturore-historike. Monumenti më i rëndësishëm është “Qyteti i ndaluar”, kompleksi i pallateve të ish mbretërve, të ndërtuar në stilin tradicional kinez.(ina-online.net)
Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar