8 arsye pse koha e shpenzimit vetëm është e nevojshme për një jetë të lumtur

8 arsye pse koha e shpenzimit vetëm është e nevojshme për një jetë të lumtur
Loading...

Si shoqëri, ne jemi bërë të çoroditur në vetmi. Ashtu si një adoleshent i detyruar të bërtasë një “JO” ndaj çdo kërkese, nevoja jonë e lindur për vetminë dhe kohën e vetme është e lidhur me një reagim të pavullnetshëm të mohimit të vetvetes.

Statistikat tregojnë se njerëzit e vetëm e bëjnë shumicën e popullsisë amerikane. Më shumë njerëz po zgjedhin të qëndrojnë të paarsyeshëm dhe të heqin dorë nga martesa se kurrë më parë. Vetëm 8% e 21-vjeçarëve dhe 55% e 30-vjeçarëve janë të martuar. Psikologët socialë deklarojnë se popullata e vetme nuk është me të vërtetë e lumtur dhe gëzon lirinë që ata ndjekin kaq shumë. Në vend të kësaj, këto grupe janë raportuar të jenë më të shkyçur, të vetmuar dhe të pakënaqur sesa gjeneratat e mëparshme. Përveç shumë më të rinj është numri në rritje i tekeve të divorcuara dhe të veja.

Shumica prej nesh, pavarësisht nëse jemi të vetmuar apo në një marrëdhënie, do t’i kontrollonim telefonat tona shumë herë gjatë ditës, do të takoheshim njerëzit në mbrëmje, do të plotësonim mesazhin tonë me email dhe takime pune, do të merrnim përditësimet e statusit në rrugën tonë nga punojnë dhe lejojnë ping panumërt dhe vetëm për ndonjë gjë të jashtme për të na mbajtur nga fundosje në një moment heshtjeje. Edhe introverts koha e vetmuar është rrëmbyer nga videot Youtube dhe forume online, transmeton lajmi.net.

Ndoshta, kjo rrëmujë gjigante për të qenë e lidhur ende emocionalisht e largët fillon me semantikë. Anglishtja ende lejon “të vetmen” të interpretohet me “të vetmuar”. Filozofët, artistët dhe mistikët e të gjitha kohërave, si dhe psikologët dhe terapistët e moshës së re e kundërshtojnë këtë me forcë. Vetmia paraqet një zbrazëti, një mungesë të tjetrës – një gjendje ndjenje e trishtuar dhe e padëshiruar. Vetmia (po, termi ekziston) përfaqëson plotësinë, duke qenë i pranishëm në këtu dhe tani – një gjendje ndjenja e plotë brenda dhe duke qenë në kontakt me veten.

Ja pse koha e shpenzimit në baza të rregullta është dhurata më e mirë që ju mund t’i jepni vetes dhe të dashurit tuaj.

1. Truri juaj rikthen veten

A nuk i keni pasur ato momente të rralla midis një takimi dhe një tjetri, ku keni një moment për të kapur frymën tuaj dhe të jeni vetëm? Ose pas një tubimi të zjarrtë dhe të gëzuar, ju shijoni disa minuta të qetë vetëm me veten tuaj. Ashtu si trupi, truri juaj duhet të shkojë pa pushim dhe të pushojë me asgjë për të bërë, menduar, shqetësuar, ose të kuptoj. Ndërveprimet sociale vijnë me disa rregulla dhe pritshmëri. Vazhdimi i takimit të pritjeve të njerëzve (puna dhe mosfunksionimi) po zbrazet.

Presioni për të bërë mirë dhe frika emocionale e dështimit ose humbjes së fytyrës (edhe nëse kjo është diçka e vogël sa të bësh një përshtypje të mirë në një organizatë partiake) mund ta mbajë trurin tuaj duke ecur jashtë orarit. Kur jeni vetëm, i vetmi person që ju pëlqen është vetja. Nuk ka presion për të përmbushur pritjet e jashtme dhe kjo është thellësisht freskuese. Ky joproduktiv lejon trurin tuaj të rivendosë qelizat e tij dhe të përmirësojë funksionimin kognitiv.

2. Ju qendroni në harmoni me ritmin tuaj natyror

Në shtypjen e përditshme të transaksioneve sociale, ne tentojmë të bëjmë më së pari kërkesat më të ngutshme. Ne marrim ndjenjat dhe disponimet e atyre që janë përreth nesh dhe ndiejmë pëlqimet e tyre dhe nuk i pëlqejmë para se të përcaktojmë vendimet tona. Perceptimi ynë për botën dhe veten tonë është ngjyrosur nga pikëpamjet e atyre që na rrethojnë. Ndërsa lidhja me të tjerët është e bukur dhe esenciale, duke e balancuar atë me kohë të mjaftueshme të vetme, na lejon të fshijmë të gjitha shenjat e jashtme dhe të lejojmë që nevojat tona lindore të dalin. Të dhëna të vogla, si, si zhurma e makinës së printerit në punë shton dhimbjen e kokës ose si duhet të bësh darkë kur partneri yt të kthehet në shtëpi vonë për të shtuar stresin tënd, do ta bëjë ditën tuaj më të relaksuar. Vendimet tuaja bëhen vetë-nderuese dhe jo vetë-mohuese.

3. Shumëllojshmëria e kreativitetit tuaj

Nuk është për një arsye që pothuajse të gjithë shpikësit, artistët dhe mistikët më të mëdhenj festojnë vetminë. Çdo gjë nga njohuritë ekzistenciale, mendimet artistike dhe frymëzimet shpirtërore për letërsinë për shpikjen e shpikjeve në shkencë dhe teknologji kanë dalë nga një moment i vetmuar. Edhe nëse ka një ekip që punon në një projekt, ato momente të vetmuara të realizimeve personale nxisin krijimtarinë dhe gjeniun. Përcaktimi i distractions të jashtëm, ju lejon të zhytet në një vend të heshtjes, nga të cilat të gjitha ide origjinale dhe njohuri të pranverës. Shkrimtarët e dinë këtë; kështu bëjnë aktorë, artistë, muzikantë dhe krijues të të gjitha formave të artit.

4. Marrëdhëniet përmirësohen në mënyrë drastike

“Të gjitha fatkeqësitë e burrave vijnë nga urrejtja e tyre për të qenë vetëm.” – Jean de la Bruyere
Marrëdhëniet personale kanë marrë goditjen më të rëndë nga obsesioni ynë me të gjitha gjërat e jashtme. Nëse normat e shkurorëzimit dhe simptomat e depresionit janë numra për të shkuar, ne në mënyrë të qartë janë larg nga shenjën në tabelën e shëndoshë. Kjo mund të jetë sepse, për shumicën e njerëzve, një marrëdhënie është bërë një mjet për të shpëtuar nga vetmia. Duke mos ditur se kush jeni dhe çfarë doni, është një gjë. Projektimi i frikës nga vetmia dhe nxitësit emocionalë që nga fëmijëria në partnerin tonë dhe duke pritur që ata të përmbushin të gjitha nevojat tona është shkatërruese. Është një shenjë e dhunës dhe sëmundjes. Në vend të kësaj, kur bëhemi të kënaqur me qëndrimin e vetëm dhe ndoshta edhe kënaqemi, atëherë do të lidhemi dhe do të ndajmë nga një vend plotësie. Kjo është më e kënaqshme dhe dinjitoze se sa të kërkosh vëmendje dhe nga një hapësirë ​​mungese. Është sikur mesazhi i vënë jashtë është “Unë nuk mund të kujdeset për veten, unë dua që ju të bëni atë dhe unë ju më mirë të bëjë atë.” Kur të përfundoni veten, do të shihni partnerin, miqtë dhe familjen tuaj si ata, në të gjitha papërsosmëritë e tyre të mrekullueshme dhe nuk do të detyroheni t’i vendosni ato në forma që përputhen më mirë me nevojat tona për vëmendje dhe dashuri.

5. Përmirësimi i vetëvlerësimit dhe EQ

Kur ju jepni vetes luksin e kalimit të kohës vetëm, ju merrni në kontakt me ndjenjat tuaja, mendimet, dëshirat dhe frika pa filtra. Nuk ka asnjë arsye për të censuruar ose shmangur edhe më të keqen e mendimeve. Kjo ju bën të përballeni me dialogun tuaj të brendshëm dhe mos i ngatërroni ato me mendimet e të tjerëve për ju. Nëse partneri juaj shaka për aftësitë tuaja të navigimit, ju nuk do ta merrni atë si një interpretim si fakt për “sa i keq është në çdo gjë”. Kjo fytyrë e ndershme me botën tënde të brendshme ju lejon të përballeni me demonët dhe pikat e forta me një qartësi të caktuar që nuk është e mundur vetëm me të tjerët rreth jush.

Përveç kësaj, duke qenë i panjohur për grupet specifike zgjeron perceptimin tuaj rreth njerëzve dhe jetës dhe lejon hyrjen e të reja dhe të çuditshme. Shkencëtarët pohojnë se kjo e bën një person më të ndjeshëm. Imagjinoni të kaloni një shëtitje të qetë në lagjen tuaj. Ju mund të vlerësoni përpjekjen që një i huaj i ka vënë në kopshtin lokal, të shikoni fëmijët e fqinjit tuaj të luftojnë me grabitësit me hirin dhe mendjen se nuk e keni imagjinuar fëmijën që të keni, dhe të kuptoni se gruaja me një makinë të çuditshme luan kitarë në mbrëmje. Në vend që të kontrolloni Instagramin 10 herë dhe të sintonizoni në videot rreth empatisë dhe paqen botërore, thjesht bëheni një kanal vetë, percjell lajmi.net.

6. Mësoni të besoni vetë

Kur ju jeni më shumë në kontakt me emocionet tuaja, ju filloni të zhvilloni një aftësi kyçe: duke njohur cues të brendshëm që mund t’ju udhëheqin në marrjen e vendimit të duhur. Ju mund ta quani atë intuitë, ose instinktin e zorrëve. Shkencëtarët kanë zbuluar se neurotransmetues të mëdhenj prodhohen në zorrë. S’është për t’u habitur, përgjigjja jonë e menjëhershme ndaj rrezikut vjen si një alarm i zymtë në stomakun tonë. Vetëm koha e shpenzimeve na bën të njohim veten tonë tokësor, ai që mbështetet në mençurinë e trupit tonë dhe në mendjen e pandërgjegjshme për t’u kujdesur për ne. Sa prej nesh janë zgjuar për të ping në mesnatë edhe kur ne e dimë se trupi dhe sytë tanë kanë nevojë për një pushim nga ekrani? Interesante, studimet tregojnë se brezi “më i fiksuar në trup” është gjithashtu ai që është i shkëputur nga trupi. Të jesh në kontakt me ciklet tuaja natyrore dhe të sinkronizosh me ritmin tënd të brendshëm bëhet më i lehtë kur kalojmë vetëm pak kohë vetëm.

7. Resiliteti juaj mendor rritet

Të qenit rreth njerëzve vjen me përfitime të mëdha sociale. Por së bashku me të vjen konfuzioni, negativiteti dhe toksiciteti që disa njerëz shkaktojnë. Vetëm koha e shpenzimeve, larg njerëzve dhe ndërveprimeve, ju lejon të zbuloni mbetjet emocionale të mbetura nga të tjerët dhe qëndrimin e tyre negativ ndaj jetës. Kjo vetëdije do t’ju lejojë të ristartoni sistemin tuaj dhe të ndjeheni të lidhur me mirësinë e jetës dhe pozitivitetin e pandarë dhe shpresën që zotëroni brenda. Gjetja e kohës për të kuptuar qëllimet tona dhe vlerësimi i forta dhe dobësive tona na jep një levë kur bëhet fjalë për negociatat personale dhe të biznesit. Ne rrallë lejojmë që pasiguritë tona të shfaqen përpara të tjerëve. Vetëm koha e shpenzimeve na lejon të jemi të ndershëm në lidhje me mënyrën se si ndihemi për pamjen tonë, talentet, aftësitë njohëse dhe sociale. Kjo e përcakton qartë përgjegjësinë tonë për vetëvlerësimin dhe lumturinë tonë, në vend që të fajësojmë të tjerët për keqtrajtimin dhe na shkaktojnë një trazim emocional. Ne mësojmë të tjerët se si të na trajtojnë nga mënyra se si e trajtojmë veten.

8. Ju më në fund e dini se çfarë do të thotë ‘të njohësh veten’

Kalimi i kohës me veten ju lejon të planifikoni jetën tuaj – jo detajet ditore, por pamjen më të madhe. Çfarë doni nga jeta? Si e doni këtë? Të qenit i vetëm nuk do të thotë gjithmonë të jesh i pavlefshëm për të gjitha llojet e stimujve. Për disa folks, duke dëgjuar muzikë ose duke marrë një shëtitje të vetme mund të bëjnë ata të ndjehen të lidhur thellë me veten e tyre. Për disa, duke punuar me duart e tyre (balta, qeramika, thurje) ose duke punuar në kopshtari u jep atyre një ndjenjë të thellë të të qënurit i bazuar dhe i përqendruar. Për disa të tjerë, të ulur në meditim ose duke dëgjuar heshtje (tingulli i një dore që duartrokasin si mjeshtrit Zen e quajnë atë), mund të jetë shpërblim. Ajo që ka rëndësi nuk është mënyra, por pse. Lejoni vetes të kënaqni në çdo aktivitet që ju bën të ndiheni “më së shumti”. Gjatë kësaj kohe të qetë, ato momente të rralla të agimit të pyetjes dhe realizimit ekzistencial. Një moment ku e dini se kush jeni dhe çfarë doni në një mënyrë të sigurtë sigurie, se asnjë lloj mendimi ose analize me paramendim nuk mund të ofrojë kurrë. /Lajmi.net/

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | FUN

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar