Eksploruesit gjejnë “anije fantazmë” të pluhurosur, ata habiten kur mësojnë historinë e saj epike

Eksploruesit gjejnë “anije fantazmë” të pluhurosur, ata habiten kur mësojnë historinë e saj epike
Loading...

Të dy shokët gjetën rrënojat, u rrafshuan dhe u rritën me bimësi, duke qëndruar në heshtje në hije. Ata nxituan deri në shkallët e ndryshkur dhe mbi kuvertën e anijeve të braktisura, të cilat tani vetëm duken në një pyll të shkretë. Ata u ulën në enën e vjetër për të thithur atmosferën.

Anija e vjetër ka qenë atje për pothuajse 30 vjet dhe po ashtu është e mbushur me historinë që mbizotëron në shekullin e 20-të. Aventurat që rrethojnë këtë anije interesante, në fakt, mbajnë një vend të veçantë në historinë e Amerikës.
Rreth fillimit të shekullit të 20-të, J. Rogers Maxwell, një drejtues i hekurudhave, urdhëroi një ndërtues anijesh të Delaware të ngrinte një jaht luksoz pasi dëgjoi se si kompania kishte ndërtuar jahtin e parë të mbuluar me çelik në 1887. Jahti ishte pagëzuar Celt, dhe ajo lundroi në udhëtimin e saj të parë në vitin 1902.

Në 1914, Celt u shit për Manton B. Metcalf, i cili e quajti atë Sachem. Kur shpërtheu lufta, marina amerikane po kërkonte të përdoreshin anije që ishin mjaft të shpejtë për të tejkaluar suportin gjerman. Shtetet e Bashkuara hynë zyrtarisht në luftë në prill 1917. Sachem pajisur projekt-ligjin.

Ajo ishte 186 metra dhe ishte ajo që Navia kishte në mendje, dhe ajo u bashkua me flotën dhe u kthye në një anije të Marinës. Ajo u quajt PS 192 USS Sachem dhe mbante armë automatike, si dhe akuza që duhej të përdoreshin për të zhdukur subs në bregdetin e Shteteve të Bashkuara.

Thomas Edison, i njohur si shpikësi dhe biznesmeni më i madh në histori, i cili gjithashtu shpiku llambën dhe rrjetin elektrik, ishte i punësuar nga qeveria për të hartuar një strategji për të luftuar U-barka. Edison me sa duket hipi në USS Sachem dhe u lundrua për në Florida dhe pranë Karaibeve.

Sachem përfundoi misionin e saj dhe u kthye tek pronari i ligjshëm në 1919. Anija u zhduk në vitin 1932, gjatë Depresionit të Madh. Sachem u përdor si një anije peshkimi për një dekadë përpara shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore.

Marinës amerikane bleu pastaj jahtin e peshkimit për 65,000 dollarë në vitin 1942 dhe e ktheu atë në një anije patrullimi. Ajo u quajt PYc-25 dhe rifilloi patrullimin e bregdetit të SHBA.

Pas luftës, Martin mori jahtin e tij prapa. Ajo u shit pastaj në kompaninë charter Circle Line dhe ajo u bë varkë fluturuese e New York City. Ajo mbante rreth 500 pasagjerë, dhe ajo shëtiste me krenari rreth portit të qytetit për dekada të tëra. Pastaj në vitin 1983, Robert Miller bleu anijen, tashmë në një gjendje të shkatërruar, për 7,500 dollarë.

Ai u afrua shpejt nga industria e muzikës, dhe jahti u shfaq në videon muzikore të “Madhërisë së Papës Mos Preja”.

Sachem vazhdoi të lundronte për një kohë derisa Milleri e çoi atë në Kentaki të Veriut, ku ajo u ankorua për herë të fundit, 25 milje nga Cincinnati, në një degë pranë limanit të Ohajos.

Tani i quajtur “Ship Ghost”, anija mund të shihet ende nga rruga pranë pronës së pronarit të mëparshëm, por vizitorët nuk janë të mirëpritur nga toka, siç duket, aventurierët do të ishin ndjekur nga zona me pushkë. Hyrja në varkë me kajak ose kanoe ndoshta do të ishte më e sigurt nëse dikush dëshiron të admirojë këtë relike fantastike nga historia e Amerikës. /Lajmi.net/

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | FUN

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar