Është pema më e vetmuar në planet, ja përse

Është pema më e vetmuar në planet, ja përse
Loading...

Njihuni me ‘Cycad Encephalartos Woodi’, pemën më të vetmuar në planet.

Ju mund të mendoni se kjo pemë është realisht një palmë. Kolona e gjatë dhe e gjerë e gjetheve rrjedhin nga maja e një trungu, por pikërisht këtu ngjajshmëritë përfundojnë. Bishtat e Cycad-it kanë një kthesë të butë dhe degët e tyre të varura në heshtje kontribuojnë në një pamje që fare nuk përkon me tokën, shkruan curiosity, transmeton lajmi.net.

Kjo pemë u zbulua nga John Medley Wood qysh në vitin 1895 dhe pasi që asnjë tjetër pemë nuk ishte zbuluar si ajo, u ngarkua në emrin e tij.

Woody pra, është e fundit e llojit të vet. /Lajmi.net/

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | FUN

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar