Facebook do t’i ekspozojë faqet ruse me lajme të rreme

Facebook do t’i ekspozojë faqet ruse me lajme të rreme
Loading...

Rrjeti social më parë pati deklaruar që rreth 126 milionë amerikanë mund të kenë parë përmbajtje të vendosur nga agjentët me bazë në Rusi përgjatë dy vjetëve të fundit.

Facebook është duke ndërtuar një mekanizëm që u mundëson përdoruesve të shohin në qoftë se kanë ndjekur ndonjë faqe tashmë të fshirë të krijuar nga Agjencioni Hulumtues i Internetit me bazë në Rusi.

Ky mekanizëm do të lansohet në muajin dhjetor.

Agjencioni Hulumtues në Internet është prapa qindra llogarive të Facebook, Instagram e Twitter, si dhe ka postuar qindra mesazhe me përmbajtje politike./klankosova.tv/

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | Teknologji

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar