FIFA, Shqipëria humbet 7 vende në renditje

FIFA, Shqipëria humbet 7 vende në renditje
Loading...

KombetarjaQë eleminatoret e tetorit do të kishin një kosto për Shqipërinë në renditjen e Fifas duke qenë se për koeficientët matës fitorja 2-0 ndaj Lihtenshtejnit peshon më pak se disfata në të njëjtat shifra me Spanjën, kjo dihej, por me publikimin e renditjes së fundit të organizmit botëror të futbollit, mësohet edhe se sa është kjo kosto. Shqipëria e futbollit humbet 7 vendje në klasifikimin global, të përditësuar këtë të enjte në faqen zyrtare të Fifa-s, ku pozicionohet aktualisht në shkallën e 47, nga e 40 ku ndodhej një muaj më parë.

Krejt e kundërta ka ndodhur me Kosovën, përfaqësuesja më e re e kontinentit, ka ngjitur 4 shkallë në klasifikimin e Fifa-s, duke u renditur aktualisht në vendin e 164. Edhe pse u mund në të dyja ndeshjet e luajtura në tetor, kundër Kroacisë 6-0 në Loro Borici dhe 3-0 në transfertën përballë Ukrainës tre ditë më pas, Kosova vijon ngjitjen duke qenë se është përfshirë së fundmi në renditjen e Fifa-s ku në muajin gusht renditej në vendin e 190.

Për sa i përket rivalëve të Shqipërisë në grupin e eleminatoreve të Rusi 2018, Spanja hun në dhjetëshen më të mirë të botës pasi ka ngjituur një shkallë për këtë muaj, qëndron në vend numëro Italia e pozicionuar e 13, Izraeli ,kundërshtari ynë i radhës që në tetor fitoi ndaj Maqedonisë dhe Lihtenshtejnit ngjitet plot 19 shkallë duke u renditur në vendin e 79. Maqedonia humbet 9 vende duke u klasifikuar e 155, ndërsa ashtu si në grup, qëndron poshtë të gjithëve Lihtenshtejni në vendin e 183. Për sa i përket kreut të klasifikimit të Fifa-s, në vendin e parë qëndron Argjentina, e ndjekur nga Gjermania dhe më pas Brazili.

20 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

Burimi i artikullit: Gazeta SHQIP | Sport

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar