Historia e këtyre ushtarëve, do t’ju bëjë të besoni se ekziston dashuria e vërtetë

Historia e këtyre ushtarëve, do t’ju bëjë të besoni se ekziston dashuria e vërtetë
Loading...

Nëse mendoni se dashuria e vërtetë nuk ekziston, Isabell Whitney dhe historia e dashurisë e Preble Staver do të ishte një kujtesë e shkëlqyeshme për një epokë të shkuar kur dashuria u pëlqeu vërtet deri në frymën e fundit.

Çuditërisht, edhe vdekja nuk mund t’i mbante dy veteranët e luftës larg njëri-tjetrit për më shumë se disa orë. Megjithë gjirin zgjerues të ndarjes midis tyre dhe sfidave të pakapërcyeshme që u vendosën para dy, Isabelli dhe Preble qëndruan së bashku – me të vërtetë përgjithmonë, transmeton lajmi.net.

Lufta dhe dashuria në të njëjtën dhomë

Isabell Whitney dhe Preble Staver së pari vendosën sytë mbi njëri-tjetrin dikur në vitet 1940, kur u takuan për një datë të verbër në Filadelfia. Isabell, një nxënëse pediatrike, dhe Preble; një student në Shkollën Wharton të Universitetit të Pensilvanisë e goditi menjëherë dhe filloi të takonte njëri-tjetrin.
Ishte dashuria në shikim të parë për të dyja dhe filluan një marrëdhënie të gjatë në distancë kur Isabelli u zhvendos në Richmond të Virxhinias për të përfunduar arsimin e saj. Por romancat e tyre të lulëzimit u ndërprenë pa masë nga

Lufta e Dytë Botërore.

Sipas Staver Clinton, vajza e tyre, Preble ishte një zotëri me sy të kuq, i cili i impresionoi njerëzit me oreksin e tij të pangopur për jetën. Isabelli, nga ana tjetër, kishte dashamirësi dhe dashuri të pafundme në zemrën e saj për të ndarë, i cili u mësoi fëmijëve të saj kuptimin e vërtetë të jetës. “Ajo më mësoi se si të isha një person i mirë, si të bëhesha një njeri i mëshirshëm”, deklaroi Staver.
Ndërsa Lufta e Dytë Botërore shkatërroi Amerikën dhe pjesën tjetër të botës, Isabelli punoi si infermiere e marinës në Bethesda, Maryland, ndërsa Preble u pranua në Trupat Detare të SHBA-së më 1 prill 1942 dhe menjëherë u nis për në Japoni për detyrë. Ai ishte një oficer i artilerisë në terren gjatë betejës së Iwo Jima dhe u dha yllin e bronzit, percjell lajmi.net.

Por asnjë arritje nuk ishte mjaft e madhe për ta bërë atë të harronte ‘dashurën’ e tij.

Si Laurie Staver Clinton, vajza e tyre e vë atë, ai ‘e humbi të dashurën e tij shumë’. Në një intervistë me Goodhousekeeping, ajo shpjegoi: “Ata i shkroi letra njëri-tjetrit gjatë gjithë kohës, dhe Preble mbajti një foto të Isabell në portofolin e tij, kudo që shkoi.”
Menjëherë pas përfundimit të luftës, dy zogjtë u gjetën në kishën episkopale të Shën Gjergjit në Uashington D.C ku ata ishin bashkuar si bashkëshort dhe bashkëshorte – rreth vitit 1946.

Jeta pas martesës

Së bashku, ata ngritën pesë fëmijë në Napoli, Florida, ku Preble punoi si bankier dhe Isabelli u kthye në pleqëri përfundimisht pasi fëmijët e tyre u rritën.
“Babai, një ish-Detare, kishte një prani komanduese kështu që kur ai tha ‘Kërce,’ thamë: ‘Po, zotëri, sa i lartë?’ “kujton Laurie, në mes të qeshurve të qeshura.

Megjithatë, nuk iu desh kohë të bëhej një top i hithës për gruan e tij. “Ai e kishte vetëm këtë vend të ëmbël për nëna.” Ai ishte i ashpër në pjesën e jashtme, por ai e mbajti fotografinë e saj nga tavolina e tij për vite të tëra, me të vërtetë ia kushtoi jetën dhe dashurinë e tij “, u shpreh Laurie.

Çifti u tërhoq në Hilton Head Island të Gjeorgjisë, ku kaluan ditët e tyre të fundit së bashku, por jo siç kishin imagjinuar.
Isabelli u diagnostikua me çmenduri të cilat Preble nuk mund të përballonte. Kostoja e ndarjes Preble lumturi e tij si të dy duhej të mbahej në dhoma të veçanta në objektin e tyre afatgjatë të kujdesit.

“Kur unë do të shpjegoj nevojën për ndarjen, mami do të shkonte,” Por kjo është Babi, kjo është Preble “, tha Staver. “Edhe në shtetin e saj të çmendur, ajo kishte atë dhembshuri dhe mirëkuptim për një infermiere që reagimi i babait tim për disa nga sëmundjet, nuk ishte një reagim ndaj saj dhe ajo ende dëshironte të ishte me të”, shtoi Staver.
Ndërsa Isabelli rrëshqiti në çmenduri, Preble luftoi që të përballonte gjendjen e saj. “Ata duhej të zhvendoseshin në dhoma të ndara në objektin e tyre afatgjatë të kujdesit”, zbuloi Staver. Një mik nga kisha e Preble, Jim Need; kujtoi se si Preble ishte madly në dashuri me Isabell, pavarësisht paaftësisë së gruas së tij për të njohur atë.
“Ndonjëherë ai ishte pak i irrituar, sepse ajo nuk mund ta njohë atë. Por … kur ajo e bëri, ju gjithmonë mund ta shihni atë – vetëm duke qeshur, si i çmendur,” shpjegoi Nevoja.

Në intervistën e saj me Radio Publike Kombëtare, Staver foli për një moment të shkurtër lumturie që prindërit e saj kishin ndarë para vdekjes së tyre, kur Isabelli u dërgua për të vizituar Preble për 96-vjetorin e tij të lindjes më 17 tetor të këtij viti.

“Papritur e kam dëgjuar këtë zë të vogël,” tha Staver Clinton. “Dhe mami, krejtësisht i papërmbajtur, këndoi ‘Ditëlindjen e Gëzuar’ tek Babi.”

Momenti ishte jashtëzakonisht i veçantë dhe ajo që e bëri atë edhe më të jashtëzakonshme ishte fakti se Isabelli kishte ndalur krejtësisht duke folur me babain e saj para asaj dite.

Një dëshirë e fundit përpara se të vdiste …
Stever foli për kohën kur Preble i kishte thënë asaj muaj para ditëlindjes së tij se gjithçka që dëshironte për ditëlindjen e tij ishte të merrte një sy gjumë pranë gruas së tij. Ata nuk kishin qenë në gjendje të flinin pranë njëri-tjetrit për një kohë të gjatë, pasi që shëndeti i tyre nuk i lejonte ata ta bënin këtë.
Dëshira e ditëlindjes së tij u dha së shpejti pasi familja bëri aranzhime për çiftin që të shtriheshin së bashku në shtrat, ku ata flinin nga njëri-tjetri për disa orë.

“[Unë mendoj se ishte katalizatori për ata që ishin në gjendje të liroheshin, besoj”, shtoi Staver Clinton.

Sipas mendimit të saj, të dy u dukën të qeta pas shpinë së bashku dhe brenda disa ditësh, një infermiere i tha Staverit se të dy po lëviznin më pranë vdekjes.
Më 24 tetor, pak ditë para ditëlindjes së 96-të të Isabellit, ajo vdiq herët në mëngjes dhe mori ritet e fundit nga prifti i tyre episkopal, ndërsa Preble mbajti dorën e saj në të gjithë. 14 orë më vonë, Preble, 96 vjeç, vdiq në mënyrë paqësore.

“Pasi mamaja kaloi, shkova në dhomën e babait dhe u përkul pranë shtratit të tij dhe pëshpëriti:” Është mirë që të leshi tani, mami po pret për ju në anën tjetër “, – shpjegoi Laurie, e cila punon si private në Norfolk. “E pyeta nëse dëshironte të shkonte në funeralin e saj, dhe ai tha:” Jo “, dhe bërtiti. Pastaj, ai ishte zhdukur gjithashtu.”

Sipas Jim Need, Preble po mbante-vetëm mjaft kohë.

“Unë sinqerisht ndjej se ai ishte duke pritur për të … mentalitetin Detare,” Duhet vëreni. “Ai do të kujdeset për të derisa ta dinte se ishte në rregull.”
Më 10 nëntor, Isabell dhe Preble Staver u vendosën së bashku – krah për krah në varrezat e kishës së vjetër të Virginia Beach. /Lajmi.net/

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | FUN

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar