Irak, sulmohet ndërtesa qeveritare në Kirkuk

Irak, sulmohet ndërtesa qeveritare në Kirkuk
Loading...

_92010377_mediaitem92010371Militantë të armatosur kanë bastisur ndërtesën qeveritare në qytetin Kirkuk të Irakut. Mediat irakiane bënë me dije se kamikazët kanë sulmuar një stacion policor dhe një termocentral.

Sulmi është marrë përsipër nga militantët e Shtetit Islamik, të cilët kanë thënë se kanë marrë kontrollin e një hoteli. Sulmi i fundit vjen pas përpjekjeve të forcave irakiane për të rimarrë nën kontroll qytetin e fortifikuar të Mosulit.

Pas sulmit të sotëm, policia kishte arritur të ekzekutonte një kamikaz, ndërsa tre të tjerë kishin arritur të hidhnin veten në erë,. Ndërsa, një zyrtar i policisë ka thënë se situata ishte nën kontroll.

21 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

Burimi i artikullit: Gazeta SHQIP | Bota

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar