Kjo është koha më e mirë e ditës për të ngrënë një banane

Kjo është koha më e mirë e ditës për të ngrënë një banane
Loading...

Njerëzit shpesh hanë një banane para ose pas seancës së stërvitjes së tyre në mëngjes, ose për mëngjes, ose për të përmbushur urinë e tyre para kohës së vaktit. Megjithatë, do të habiteni kur do të dini se në të vërtetë nuk është koha më e mirë për të ngrënë një banane, transmeton lajmi.net.

Një studim i ri ka zbuluar se të hahet një banane e drejtë para se të flejë, punon më mirë për trupin. Një banane punon si antidot i përsosur për pagjumësinë me fuqinë e saj për rritjen e gjumit. Frutat tropikale përmbajnë triptofan, një aminoacid që nuk prodhohet nga trupi dhe duhet të furnizohet nga jashtë, dmth. Nëpërmjet këtij fruti.

Ky aminoacid ndihmon trupin të prodhojë serotonin, që është përgjegjës për rregullimin e gjumit. Serotonin është një anti-depresant i natyrshëm që mund të trajtojë jo vetëm pagjumësi, por çështje të tjera të shumta të humorit, të tilla si ankthi, lodhje, shqetësim, nervozizëm dhe zemërim.

Kjo nuk është e gjitha! Sipas një studimi të vitit 2012 të botuar në Journal of Pineal Research, hahet banane çon në një rritje të serum melatonin, hormon që kontrollon një person i gjumit-zgjim ciklit. Këta studiues zbuluan se ngrënia e dy banane në ditë rriti nivelin e serum melatonin me 0.14 mg. Një rritje prej 0,10 mg Melatonin mund të ndihmojë një person të bie në gjumë shpejt dhe të marrë një gjumë të shëndoshë gjatë natës.

Bananet janë gjithashtu të mbushura me minerale që lehtësojnë muskujt. Këto fruta të verdhë përmbajnë kalium dhe magnez, që janë përgjegjës për relaksimin e muskujve të tensionuar, në fund të fundit ju ndihmon të fle më mirë. Bananet gjithashtu ndihmojnë një person të zvogëlojë dëshirën për të dhënë dëshirat pas mesnatës.

Pra, herën tjetër që ju të gjeni veten duke hedhur dhe duke u kthyer në shtrat, të paaftë për të fjetur, harroni harxhimin e deleve dhe hani një banane në vend.

Këtu janë disa përfitime të tjera shëndetësore të frutave tropikale.

1. Digestioni

Bananet janë të ngarkuar me fibra, që ngadalësojnë tretjen dhe ju mbajnë të plotë për një kohë më të gjatë. Kjo do t’ju pengojë të keni ndonjë mall në mesnatë dhe të ju jap një gjumë të qetë të natës.

2. Zemra

Banana është një ushqim i pasur me fibra që ul rrezikun si nga sëmundjet kardiovaskulare, ashtu edhe nga sëmundjet koronare të zemrës.

3. Ushqyese me minerale

Bananet janë të ngarkuar me vitamina dhe minerale esenciale si kalium, kalcium, mangan, magnez, hekur, folatë, niacin, riboflavin dhe B6, të cilat kontribuojnë në funksionimin e duhur të trupit.

4. Kaliumi

Kaliumi në banane ndihmon në rregullimin e rrahjeve të zemrës, presionit të gjakut dhe mban vigjilencën e trurit.

5. Lufton aneminë

Bananet janë veçanërisht të mira për njerëzit që vuajnë nga anemia për shkak të përmbajtjes së lartë të hekurit, pasi ndihmojnë në luftimin e lodhjes, zbehjes dhe frymëmarrjes. /Lajmi.net/

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | FUN

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar