Konflikti në Siri, rebelët marrin qytetin Dabiq që kontrollohej nga ISIS

Konflikti në Siri, rebelët marrin qytetin Dabiq që kontrollohej nga ISIS
Loading...

_91943610_rebelssyria (1)Forcat rebele, të mbështetura nga Turqia kanë marrë kontrollin e qytetin sirian të Dabig, i cili ishte nën kontrollin e Shtetit Islamik ISIS.

Observatori sirian për të drejtat e njeriut me bazë në Britani, ka konfirmuar lajmin se militantet e ISIS janë tërhequr. Qyteti i vogël verior ka vlerë të madhe në luftën e Sirisë. Mirëpo, pas marrjes së qytetit është kundërpërgjigjur ISIS. Raportohet se të paktën tre policë janë vrarë dhe disa persona të tjerë janë plagosur nga shpërthimi i një bombe në qytetin turk Gaziantep.

Guvernatori i Gaziantep deklaroi se militantët ishin përgatitur për të sulmuar një qendër kulturore në qytet ku njerëzit po festonin festën Shiite të Ashures.

16 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

Burimi i artikullit: Gazeta SHQIP | Bota

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar