Merkel bisedon për koalicion me partinë e Schulzit

Merkel bisedon për koalicion me partinë e Schulzit
Loading...
Angela Merkel

Social-Demokratët e kanë zbutur qëndrimin dhe kanë thënë se janë të gatshëm për bisedime.

Lideri i tyre, Martin Schulz, i cili ka refuzuar të ripërtërijë koalicionin me konservatorët e Merkelit, ka qenë nën presion nga aleatët e partisë për të ndryshuar qëndrim.

Merkel ka dështuar këtë javë të formojë koalicionin me Demorkatët e Lirë dhe Të Gjelbrit.

Presidenti gjerman, Frank Walter Sueinmeier, tha se do t’i udëheqë bisedimet midis Merkelit dhe Social-Demokratëve javën e ardhshme.

Merkel ka thënë më herët se favorizon zgjedhje të reja.

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | Bota

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar