Orhan Murtezani: Tatimi progresiv shkakton diskriminim

Orhan Murtezani: Tatimi progresiv shkakton diskriminim
Loading...

Anëtarë i Kryesisë Qendrore, njëherësh edhe zëdhënës, i Lëvizjes BESA, Orhan Murtezani sonte ka qenë i ftuar në emisionin ‘’Ekonomiks’’ në Tv Shenja për të komentuar nismën e qeverisë për implementimin e tatimit progresiv. Zotëri Murtezani duke analizuar njoftimet e qeverisë për ndryshime në politikën tatimore mes tjerash tha:’’Vlen të theksohet se qeveria përmes tatimit progresiv do i diskriminonte qytetarët për faktin se disa do paguanin më pak e disa më shumë. Ata që aktualisht fitojnë më shumë, kjo është si pasojë e zotësisë, aftësisë dhe gjindshmërisë së tyre në tregun e lirë, jo për shkak të zhvillimit ekonomik të gjeneruar nga shteti. Në këtë mënyrë ne po i dënojmë ata që janë më të aftë’’ është shprehur ai.

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar