Për të jetuar shëndetshëm, hani ushqim japonez

Për të jetuar shëndetshëm, hani ushqim japonez
Loading...

Është botërisht e ditur se japonezët jetojnë gjatë dhe të shëndetshëm.

Askush nuk e di pse, por ekspertët besojnë se kjo është për shkak të dietës së tyre.

Një kuzhinë e preferuar dhe promovuar  edhe nga Victoria Beckham dhe Madonna, sushi miso dhe perimet turshi, janë ndër arsyet kryesore që japonezët jetojnë aq gjatë.

Dietologia londineze, Cassandra Barns, ka renditur pesë ushqimet në dietën japoneze, që cilësohen si më të shëndetshmet dhe ndikuese në jetëgjatësinë e njeriut.

Peshku

Fish are rich in selenium, which is vital for our antioxidant defences and immune system, says London-based nutritionist Cassandra Barns

Peshku është burim i përkryer i acideve yndyrore omega-3, që e mban zemrën shumë të shëndetshme, Po ashtu nga ky acid, përfiton edhe truri.

Pasta Miso dhe Umami

Miso and umami paste are considered to be helped to women after menopause as they contain isoflavones - which have a weak oestrogen-like effect on the body

Miso dhe Umami, konsiderohen si ushqime që i ndihmojnë gratë gjatë menopauzës.

Perimet turshi

Pickled vegetables help to digest and absorb the nutrients in the food we eat, which then benefits all areas of our health

Perimet turshi e ndihmojnë sistemin e tretjes së ushqimit dhe na pasurojnë organizmin me vitamina, që janë me benefit për shëndetin në përgjithësi.

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar