Përsëri nën hetim ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi

Përsëri nën hetim ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi
Loading...

Gjykata e Sienës ka pranuar kërkesën e Prokurorisë së Milanos për nisjen e një procesi hetimor ndaj ish-kryeministrit italian Silvio Berluskoni.

Akuza është korrupsion i akteve gjyqësore të procesit të mëparshëm ‘Ruby’ .

Sipas akuzës, Silvio Berlusconi ka paguar për dëshmi falso, Danilo Marianin, pianistin e festave ‘hot’ të organizuara nën shoqërinë e shumë vajzave në rezidencën Arcore të ish- Kryeministrit.

Po sipas akuzës, Silvio Berlusconi ka paguar pianistin me 3000 euro në muaj për të mos thënë të vërtetën gjatë marrjes në pyetje për procesin e mëparshëm ‘Roby’.

Ky proces hetimor është transferuar nga Milano në Siena për kompetencë territoriale, pasi pikërisht në këtë qytet supozohet të jetë kryer akti i akuzës.

Procedura e procesit të ri hetimor ndaj ish-kryeministrit Berlusconi do të nisë më 1 shkurt 2018.

Nën gjykim është vënë dhe pianisti i festave në Arcore, Danilo Mariani.

 

 

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | Bota

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar