Qeveria reformatore me partner në listën e zezë amerikane? (Foto)

Qeveria reformatore me partner në listën e zezë amerikane? (Foto)
Loading...

Në zgjedhjet lokale por edhe në shumë zgjedhje të kaluara, Menduh Thaçi pati gënjyer antarët e vet se ai do të bëhet pjesë e qeverisë dhe se ai do t’i ec proceset përpara. Mirëpo kjo gjë është e pa mundur të ndodhë që Thaçi të jetë pjesë e qeverisë, duke iu referuar “Listës së Zezë” të SHBA-ve ai figuron ende aty dhe se ka ndalesë që ai të shkoj në Amerikë. Në anën tjetër, Kryeministri, Zoran Zaev, para formimit të qeverisë premtoj se do të formoj një qeveri “reformatore” dhe se reforma do të ketë në gjitha sferat, duke përfshij edhe politikanë të “reformuar”.

Menduh Thaçi edhe më herët kur ishte aleati kryesorë i VMRO-së dhe Nikolla Gruevskit, pati premtuar para simpatizantëve të vet se do të bëhet pjesë edhe qoftë nëse ai e ka vetëm një deputet. Marrëdhinet në mes Thaçit dhe Gruevskit aso kohe kanë qenë shkëlqyera por pengesa kryesore që ai të mos bëhet pjesë e qeverisë mund të kishte qenë pikërisht “Lisa e Zezë” e SHBA-ve.

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar