Rriten tensionet, Anglia kërcënon me trupa dhe tanke kufirin rus

Rriten tensionet, Anglia kërcënon me trupa dhe tanke kufirin rus
Loading...

HartaBritania e Madhe nuk po bën asgjë për të ulur tensionet me Rusinë, përkundrazi, duket se veprimet e tyrë shkojnë në anën tjetër.

Mediat britanike raportojnë se Britania e Madhe ka dërguar tanke, dronë dhe 800 trupa në Estoni, që do të vendosen në kufirin me Rusinë.

Kjo masë e britanikëve vjen pas një lajmi të pakonfirmuar se Rusia po zhvillon stërvitje ku janë përfshirë 40 milionë njerëz.

Britania ka dërguar dronë dhe tanket e tipit “Challenger 2” për të monitoruar lëvizjet e rusëve në kufirin me Estoninë.

Lëvizjet e fundit të vendeve të NATO-s duket se po krijojnë një gardh të fuqishëm rreth kufijve rusë.

26 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

Burimi i artikullit: Gazeta SHQIP | Bota

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar