Shikoni se si ka ndryshuar vetëm nga një foto jeta e njeriut që shiste stilolapsa në rrugë me vajzën e tij

Shikoni se si ka ndryshuar vetëm nga një foto jeta e njeriut që shiste stilolapsa në rrugë me vajzën e tij
Loading...

Dhe nganjëherë, ndihet vërtet e neveritshme për të parë një qenie njerëzore që konkurron pas tyre. Ne të gjithë jemi të përgatitur mirë me gjendjen e Sirisë këto ditë. Kohët e fundit, një foto që tregon situatën e Sirisë ka shkuar viral dhe ka vendosur shumë zemër të njerëzve në zjarr.

Një refugjat sirian

Abdul Halim al-Attar, një palestinez nga kampi i refugjatëve Yarmouk i shkatërruar në Siri është heroi kryesor në figurën virale. Pasi u zhvendos nga situata konfliktuale rreth tij, ai nga Siria me familjen e tij filloi një jetë të re. Por, me një fazë të vështirë të tranzicionit në jetë, gruaja e tij përfundoi në mes të rrugës së tyre të rëndësishme, transmeton lajmi.net.

Plotësisht i përcaktuar
Përkundër faktit se gruaja e Abdul e kishte lënë atë vetëm me vajzën e tij 4-vjeçare, ai ishte plotësisht i vendosur të mos kthehej në Siri. Ai e dinte se nuk kishte vend për fëmijën e tij të vogël të rritet në mënyrë paqësore.

Një baba i dedikuar
Në një përpjekje për të mbështetur familjen e tij, Abdul, një baba i vetëm bëri diçka të jashtëzakonshme për familjen e tij. Në rrugët e Bejrut, ai u pa duke mbajtur lapsa në një rrugë në periferi jugore të Damaskut, duke mbajtur gjallë vajzën e tij katërvjeçare, Reem.

Një ndihmë e çuditshme


Ndërsa duke ndjekur rutinën e tij të përditshme, një ditë një i huaj, Gissur Simonarson kapi një fotografi të Abdul që mbante vajzën e tij, Reem.

Ky i panjohur, duke qenë themeluesi i Konfliktit News, i postoi këto fotografi në një faqe të financimit të turmës për të ndihmuar në përhapjen e fjalës për duetin me shpresën për të mbledhur para për ta në internet. Dhe papritur faqja u përmbyt me shumë kërkesa për ta ndihmuar atë njeri.

Një njeri frymëzues


Një foto e tillë e marrë nga Simonarson përfundoi duke ndryshuar përgjithmonë Abdul dhe jetën e vajzës së tij. Përpjekjet për mbledhjen e fondeve të Simonarsonit përfunduan me sukses duke ngritur mbi 200,000 dollarë për të ndihmuar duajt dhe refugjatët e tjerë të ngjashëm në Liban.

Këto para ndryshuan gjithçka për Abdul dhe ai ishte në gjendje të siguronte ushqim dhe strehim për familjen e tij. /Lajmi.net/

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | FUN

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar