Sirianët po hanë mbeturina për të mbijetuar

Sirianët po hanë mbeturina për të mbijetuar
Loading...

Imazhet e Sahar Dofdaa, një vajzë që vdiq muajin e kaluar tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare për gjendjen e vështirë të 400 mijë banorëve nga Siria.

Ndërsa miliona familje amerikane ulen për të shijuar festën e Falenderimeve këtë javë, burrat, gratë dhe fëmijët e Ghouta janë në mëshirën e regjimit të Presidentit Bashar al-Assad.

Ata ushqehen me ushqim kafshësh dhe me ushqime të skaduara.

Qindra civilë – më shumë se gjysma e tyre fëmijë – kanë vdekur nga mungesa e ushqimit dhe ilaçeve që nga fillimi i rrethimit në 2013, tha  raporti i Rrjetit Sirian për të Drejtat e Njeriut muajin e kaluar.

 

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | Bota

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar