Trump: Politika e Clinton për Sirinë sjell Luftën e Tretë Botërore

Trump: Politika e Clinton për Sirinë sjell Luftën e Tretë Botërore
Loading...

_92090149_c362d343-4588-4ee0-a590-b8a8728541d5Kandidati republikan Donald Trump ka deklaruar se politika e jashtme e rivales së tij Hillary Clinton mbi Sirinë do të sjellë Luftën e Tretë Botërore.

Ai u shpreh se Shtetet e Bashkuara duhet të fokusohen në mundjen e Shtetit Islamik ISIS dhe jo në largimin e presidentit të Sirisë Bashar al-Assad. Clinton ka propozuar krijimin e një zone ndalim-fluturimi mbi Siri. Mirëpo, kjo është kundërshtuar edhe nga gjenerali amerikan, i cili ka theksuar se kjo mund të krijojë konflikt me Rusinë.

Veç kësaj, Trump ka sulmuar republikanët që nuk mbështesin kandidaturën e tij. “Nëse do të kishim unitet, nuk do i humbnin këto zgjedhje”, tha miliarderi.

26 tetor 2016 (gazeta-Shqip.com)

Burimi i artikullit: Gazeta SHQIP | Bota

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar