Turistja sheh majmunin që po mbante diçka – kur ajo dukej më afër, ajo duhej të filmonte patjetër këtë pamje të rrallë

Turistja sheh majmunin që po mbante diçka – kur ajo dukej më afër, ajo duhej të filmonte patjetër këtë pamje të rrallë
Loading...

Fotografja amatore Anne Young po vizitonte Sanctuary Sacred Monkey Forest në rajonin Ubud të Bali, Indonezi, për të kapur disa fotografi të majmunëve të egër.
Çuditërisht, në një moment të rrallë, ajo ndikoi mbi një majmun macaque të gjatë, që mbante dhe mbante rreth një mace të vogël nën gjoksin e tij, transmeton telegrami.org.

Me sa duket, majmuni i egër kishte adoptuar macen e braktisur!
Në vend që të shkaktojë dëmtim për macen, majmuni po e mbante me zjarr krijesën dhe e rregullonte atë herë pas here, sikur të ishte fëmija i vet. Majmuni u përpoq gjithashtu të parandalonte që kafsha e vogël të kalonte shumë larg.
Anne ka kapur foto të mahnitshme mbi pamjen e jashtëzakonshme.
Sipas Anne, majmuni nuk i pëlqente kur mori fotografitë e maces. Ashtu si një fëmijë i mbrojtur për fëmijën e tij, majmuni mbrojti macen nga lentet, madje duke e mbuluar atë me një fletë kur Anne u afrua shumë.

Në një goditje tjetër të kapur nga Anne, krijesa e vogël u pa duke kaluar kohë me disa nga majmunët e tjerë në pyll.
Dukej se majmunët e tjerë nuk e kishin parasysh praninë e saj dhe e kishin pranuar mace si pjesë të familjes së primatëve.

Është e panjohur pse ky majmun miratoi mace, ose nëse kotelja u braktis nga nëna e saj. Pa marrë parasysh se cili ishte arsyeja, është e pamohueshme që marrëdhënia e tyre e jashtëzakonshme është jashtëzakonisht e ëmbël.
Nuk është e re që prindërit në mbretërinë e kafshëve të adoptojnë foshnje që nuk janë të vetat, madje edhe ato të specieve të tjera. Duket se kur bëhet fjalë për foshnjat në nevojë, kafshët nuk diskriminojnë.

Majmuni dhe kotele shijojnë kohën e tyre së bashku. Çfarë gjeni me fat!

Shikoni videon.

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | FUN

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar