Vasili: Hetim ndaj Ramës, Prokuroria të mos heshtë më

Loading...

Kreu i deputetëve të LSI, Petrit Vasili ka kërkuar hetimin e kreut të qeverisë, Edi Rama. Vasili i referohet deklaratës së Edi Ramës gjatë fushtës zgjedhore, ku kreu i qeverisë u bëri thirrje forcave të policisë të përfshiheshin në fushatë për mbledhjen e votave për PS. Por ai hedh dyshimin se kryeministri ka blerë edhe Prokurorinë, pas SHISH.

Deklarata e plotë e Petrit Vasilit: 

Kryeministri zhveshi policinë për vota, heshtja e prokurorisë faj i rëndë publik. Në fushatën e zgjedhjeve të qershorit kryeministri i kërkoi policisë të flakë uniformën dhe të bënte vota për partinë socialiste.

Ambasadorët e huaj që s’lenë gjë pa komentuar, nuk folën. As OSBE nuk e dënoi publikisht dhe fort. Në fund të fundit ky hall shumë i rëndë është yni se qytetarët mbeten pa shtet  se policë e kriminelë u bënë njësh me krimin.

Prokuroria hesht edhe sot e kësaj dite, mëgjithëse është denoncuar ky kryeministër dhunues i ligjit, ndërkohë që qindra punonjës të thjeshtë kanë humbur punën dhe ndiqen penalisht vetëm për pjesmarrje në aktivitete elektorale.

Kjo heshtje është faj i rëndë publik.

A ka frikë prokuroria nga kryeministri, kur fajin e ka pranuar po ai vetë publikisht dhe ka bërë dhe sikur ka kërkuar falje.

Prokuroria s’ka asnjë të drejtë të heshtë më, ose ka zgjedhur të jetë ajo shkelesja e madhe e ligjit.

Për të freskuar memorjen e Prokurorisë, po ju demostroj videon se çfarë thoshte narko-hajduti i votave në qershor, prokuroria le ta shohë dhe le të veprojë, kjo ndan nëse është e blerë nga kryeministri apo jo.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = ‘https://connect.facebook.net/fr_FR/sdk.js#xfbml=1&version=v2.11’; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Kryeministri zhveshi policine per vota,heshtja e prokurorise faj i rende publik.Ne fushaten e zgjedhjeve te qershorit kryeministri i kerkoi policise te flake uniformen dhe te bente vota per partine socialiste.Ambasadoret e huaj qe s'lene gje pa komentuar nuk folen.As OSBE nuk e denoi publikisht dhe fort.Ne fund te fundit ky hall shume i rende eshte yni se qytetaret mbeten pa shtet dhe police e kriminele u bene njesh me krimin.Prokuroria hesht edhe sot e kesaj dite,megjithse eshte denoncuar ky kryeminister dhunues i ligjit,nderkohe qe qindra punonjes te thjeshte kane humbur punen dhe ndiqen penalisht vetem per pjesmarrje ne aktivitete elektorale.Kjo heshtje eshte faj i rende publik.A ka frike prokuroria nga kryeministri, kur fajin e ka pranua po ai vete publikisht dhe ka bere dhe sikur ka kerkuar falje.Prokuroria s'ka asnje te drejte te heshte më, ose ka zgjedhur te jete ajo shkelesja e madhe e ligjit.Per te freskuar memorjen e Prokurorise, po ju demostroj videon se cfare thoshte narkohajduti i votave ne qershor,prokuroria le ta shohe dhe le te veproje,kjo ndan nese eshte e blere nga kryeministri apo jo.

Publié par Petrit Vasili sur dimanche 10 décembre 2017

10 dhjetor 2017 (gazeta-Shqip.com)

Burimi i artikullit: Gazeta SHQIP | Politikë

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar