Zgjerohet konsensusi për përsëritjen e koalicionit të madh në Gjermani

Zgjerohet konsensusi për përsëritjen e koalicionit të madh në Gjermani
Loading...

Dy muaj pas zgjedhjeve dhe pavarësisht dështimit të fundit të përpjekjeve me liberalët e FDP-së dhe të Gjelbërve, Angela Merkel është e vendosur për formuar një qeveri sa më shpejt, për shmangien e zgjedhjeve të parakoshme me rrezik të lartë.

“Një aleancë mes konservatorëve dhe SPD-së është mundësia më e mirë për Gjermaninë, më e mirë në çdo aspekt se “koalicioni xhamajkan”, zgjedhjet e reja apo një qeveri minoritare”, shtoi Seehofer në një deklaratë për “Bild am Sonntag”.

Projekti i dështuar i koalicionit CDU/CSU, FDP, të Gjelbërit u quajt “koalicioni xhamajkan”, për shkak të ngjyrave të këtyre partive, përcjell Atsh.

Merkel përmendi dje diskutime me SPD në bazë të respektit të përbashkët dhe me nevojën për të arritur një kompromis.

 

 

 

Burimi i artikullit: Lajmi.Net | Bota

Loading...
Facebook Twitter Google+

Facebook Comments

Artikuj të ngjashëm

Kliko Like per te vazhduar
Kliko Like për të vazhduar